ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները հանդես են եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որը քննարկվեց Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստում:
«Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցություններն առաջարկում են վերացնել ռազմական դրությունը: Հիմնական զեկուցող Արման Աբովյանը նշեց, որ  ռազմական դրություն հայտարարելու հիմքերն այժմ վերացել են, ուստի առաջարկվում է վերացնել  այն:
Պատգամավորներն իրենց հարցադրումներում անդրադարձան օրինական ուժի մեջ մտած, բայց չկիրառվող սահմանափակումներին: Որպես օրինակ նշվեց ընդդիմադիր ուժերի ամենօրյա հանրահավաքների անցկացումը, ինչը ռազմական դրության պայմաններում անթույլատրելի է, բայց միաժամանակ չի արգելվում համապատասխան կառույցների կողմից:
«Ռազմական դրության ռեժիմի պահպանումը լուրջ խոչընդոտ է քաղաքական զարգացումների համար»,-ասաց Արման Աբովյանը՝ ընդգծելով, որ ռազմական դրության պայմաններում արգելվում է իրավական քայլերի դիմել:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ ռազմական դրության ժամանակ ընդդիմությունը չի կարող վարչապետի դեմ անվստահության գործընթաց սկսել. «Այսինքն, խորհրդարանական մակարդակով սահմանափակված է ժողովրդավարությունը»:
Արմեն Խաչատրյանի կարծիքով՝ ընդդիմության համար ռազմական դրությունը խոչընդոտներ չի ստեղծում: Բացի այդ, տարածաշրջանում զորավարժություններ են եւ անվտանգային խնդիրներ կան, սակայն այս մասին ընդդիմադիրները չեն խոսում. «Հիմա ընդունելի չէ ռազմական դրության չեղարկումը»:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ ռազմական դրությունը քաղաքական ներկա զարգացումներին չի խանգարում: Նա տեղեկացրեց, որ Կառավարությունը մոտ ապագայում հանդես կգա ռազմական դրությունը վերացնելու նախաձեռնությամբ:

At March 15 sitting, the NA opposition factions made a legislative initiative, which was debated at the Standing Committee on Defense and Security.
The Bright Armenia and the Prosperous Armenia Factions proposed to abolish the martial law. The key rapporteur Arman Abovyan noted that the bases of announcing martial law were abolished, hence it was proposed to abolish it.
In their interpellations the MPs touched upon the restrictions entered into force, but not in use. As an example has been noted, the holding of the opposition forces’ daily assemblies, which is inadmissible in the conditions of martial law, but at the same time it is not banned by the relevant structures.
The preservation of the martial law regime is a serious obstacle for the political developments,” Arman Abovyan said, underlining that it is banned to take legal steps in the conditions of martial law.
The Head of the Bright Armenia Faction Edmon Marukyan noted that during the martial law the opposition could not begin distrust process against the Prime Minister: “That is, the democracy is restricted at parliamentary level.”
In Armen Khachatryan’s opinion, the martial law for the opposition creates obstacles. Besides, there are military exercises in the region, and also security problems, but the opposition does not speak about this: “Now, the cancellation of the martial law is not acceptable.”
The Committee Chair Andranik Kocharyan has noted that the martial law does not impede the political current developments. He informed that the Government would make an initiative on abolishing the martial law in the near future.