ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները հանդես են եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որը քննարկվեց Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 15-ի նիստում:
«Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցություններն առաջարկում են վերացնել ռազմական դրությունը: Հիմնական զեկուցող Արման Աբովյանը նշեց, որ  ռազմական դրություն հայտարարելու հիմքերն այժմ վերացել են, ուստի առաջարկվում է վերացնել  այն:
Պատգամավորներն իրենց հարցադրումներում անդրադարձան օրինական ուժի մեջ մտած, բայց չկիրառվող սահմանափակումներին: Որպես օրինակ նշվեց ընդդիմադիր ուժերի ամենօրյա հանրահավաքների անցկացումը, ինչը ռազմական դրության պայմաններում անթույլատրելի է, բայց միաժամանակ չի արգելվում համապատասխան կառույցների կողմից:
«Ռազմական դրության ռեժիմի պահպանումը լուրջ խոչընդոտ է քաղաքական զարգացումների համար»,-ասաց Արման Աբովյանը՝ ընդգծելով, որ ռազմական դրության պայմաններում արգելվում է իրավական քայլերի դիմել:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ ռազմական դրության ժամանակ ընդդիմությունը չի կարող վարչապետի դեմ անվստահության գործընթաց սկսել. «Այսինքն, խորհրդարանական մակարդակով սահմանափակված է ժողովրդավարությունը»:
Արմեն Խաչատրյանի կարծիքով՝ ընդդիմության համար ռազմական դրությունը խոչընդոտներ չի ստեղծում: Բացի այդ, տարածաշրջանում զորավարժություններ են եւ անվտանգային խնդիրներ կան, սակայն այս մասին ընդդիմադիրները չեն խոսում. «Հիմա ընդունելի չէ ռազմական դրության չեղարկումը»:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ ռազմական դրությունը քաղաքական ներկա զարգացումներին չի խանգարում: Նա տեղեկացրեց, որ Կառավարությունը մոտ ապագայում հանդես կգա ռազմական դրությունը վերացնելու նախաձեռնությամբ:

15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности оппозиционные фракции НС выступили с законодательной инициативой.
Фракции «Просвещенная Армения» и «Процветающая Армения» предлагают отменить военное положение. Главный докладчик А.Абовян отметил, что основания для введения военного положения ныне устранены, поэтому предлагается его снятие.
В своих вопросах депутаты ссылались на ограничения, которые вступили в силу, но не применяются. Примером может служить проведение оппозиционными силами ежедневных митингов, что недопустимо в условиях военного положения, но в то же время не запрещается соответствующими структурами.
«Сохранение режима военного положения является серьезным препятствием для политических развитий», - заметил А.Абовян, подчеркнув, что в условиях военного положения запрещено предпринимать правовые   меры.
Руководитель   фракции «Просвещенная Армения» Э.Марукян отметил, что во время военного положения оппозиция не может начать процесс выражения вотума недоверия премьер-министру. «Таким образом, демократия на парламентском уровне ограничена».
По мнению А.Хачатряна, военное положение не создает препон для оппозиции. Кроме того, в регионе проходят военные учения и есть проблемы безопасности, но об этом оппозиционеры не говорят. «Сейчас отмена военного положения   неприемлема».
Председатель комиссии А.Кочарян отметил, что военное положение не мешает текущим политическим развитиям. Он сообщил, что правительство в ближайшем будущем выступит с инициативой отмены военного положения.